Strona główna

Aktualności

INFORMACJE OGÓLNE

SOWiIK czynny jest całodobowo we wszystkie dni roku, również w niedziele i święta. Można zadzwonić lub przyjść do ośrodka o każdej porze dnia i nocy. Udzielana pomoc jest bezpłatna. Nie...

„POLNA LOKOMOTYWA, DO KTÓREJ WSIADA CAŁA RODZINA”

Prosimy o poparcie naszej inicjatywy poprzez oddawanie głosów pod linkiem https://pomoctomoc.pzu.pl/node/330

Szkoła dla Rodziców i Wychowawców - aktualne informacje

Szkoła dla Rodziców i Wychowawców – informacje    


Zasady funkcjonowania SOWiIK O nas Galeria Wydarzenia

Wydarzenia

Wydarzenia

Wydarzenia na przełomie wielu lat z udziałem
Stalowowolskiego Ośrodka Wsparcia i Interwencji Kryzysowej.

 

19.12.2017r.
Wręczenie  statuetek „Złotych Serc” za zaangażowanie w akcję pomocy osobom
w związku ze zdarzeniem masowym o charakterze kryminalnym

 

Serce

 


Stalowowolskim Złotym Sercem zostali uhonorowany został Stalowowolski Ośrodek Wsparcia i Interwencji Kryzysowej oraz indywidulanie Katarzyna Rogala Dyrektor SOWiIK.

„Prezydent Stalowej Woli uhonorował  w wyjątkowy sposób instytucje, które niosły pomoc poszkodowanym już
w późniejszym czasie.

Wyróżniamy te osoby, które swoim zaangażowaniem, swoim profesjonalizmem uratowały poszkodowanych. Trzeba podkreślić, że to było wydarzenie niespotykane na skalę Stalowej Woli, ale dzięki takim osobom, które swoją wiedzę i miłość do drugiego człowieka oddały z pełnym zaangażowaniem, poszkodowani wracają do zdrowia – mówił Lucjusz Nadbereżny.”

 

Czytaj więcej:  http://www.stalowawola.pl/uhonorowano-zlote-serca-ludzi-stalowej-woli

 

 

Zapewnienie pomocy psychologicznej przez SOWiIK dla osób dotkniętych wydarzeniem o charakterze masowym
w galerii handlowej

 

 Bez__tytu__u

http://rta24.eu/ta-tragedia-ma-wielu-anonimowych-bohaterow-3  

https://sandomierz.gosc.pl/doc/4262851.VIVO-zamkniete-po-szalenczym-ataku-nozownika  

http://powiat-nisko.pl/index.php/zalatw-sprawe/ogloszenia-i-komunikaty/1309-informacja-o-uruchomionej-pomocy-psychologicznej-po-tragedii-w-galerii-handlowej-vivo  

11.10.2017r.

Konferencja „Przemoc w pomocy – skuteczna pomoc rodzinom uwikłanym w przemoc domową bez wikłania się w dramatyczne trójkąty”

Zbita_szyba_JPG

 

Stowarzyszenie Ruch Pomocy Psychologicznej „Integracja” - Stalowowolski Ośrodek Wsparcia i Interwencji Kryzysowej (SOWiIK) podjęli się zorganizowania konferencji o zasięgu wojewódzkim pn.  Przemoc w pomocy – skuteczna pomoc rodzinom uwikłanym w przemoc domową bez wikłania się    w dramatyczne trójkąty”.

Miała ona miejsce 11 października 2017 roku w Stalowej Woli, w budynku Biblioteki Międzyuczelnianej przy ul. Ks. J. Popiełuszki 10 .  


            Celem konferencji  było zaprezentowanie  profesjonalistom mechanizmu trójkąta dramatycznego w oparciu o praktykę w pomocy rodzinom uwikłanym w przemoc domową.

Trójkąt dramatyczny polega na nieświadomym, naprzemiennym wchodzeniu w relacji pomocy w rolę Wybawcy (Ratownika), Prześladowcy i Ofiary. Podczas konferencji podjęte zostały zagadnienia z perspektywy teoretycznej i praktycznej: praktyki interwencyjnej                                               i terapeutycznej.

Program  konferencji:

9.00 – 10.00    Rejestracja uczestników

10.00 – 10.15  Uroczyste otwarcie Konferencji

 Przemoc w pomocy – skuteczna pomoc rodzinom uwikłanym w przemoc domową bez wikłania się w dramatyczne trójkąty”

10.15 – 11.15  mgr Jarosław Gliszczyński

specjalista psycholog kliniczny, psychoterapeuta i superwizor psychoterapii – Śląska Szkoła Psychoterapii

   Jak skutecznie pomagać osobom uwikłanym w przemoc domową bez płacenia    

 za  to nadmiernych kosztów emocjonalnych

 11.15 – 11.45 mgr Marek Rodziewicz

 psychoterapeuta, Stalowowolski Ośrodek Wsparcia i Interwencji Kryzysowej

 Wpływ pracy z przemocą na funkcjonowanie zespołu profesjonalistów

 

11.15 – 12.15  PRZERWA

 

12.15 – 13.15  mgr Sabina Lasok-Chwiedoruk

superwizor w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej, psychoterapeuta

Superwizja  – wsparcie profesjonalistów  dla efektywnej pomocy rodzinom

13.15 – 13.45  mgr Katarzyna Rogala  

superwizor w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej, dyrektor SOWiIK, Stalowowolski Ośrodek Wsparcia i Interwencji Kryzysowej

Metody odreagowania i budowania współpracy w praktyce SOWiIK – na przykładzie projektu „System ochronny …” 

13.45 – 14.30    mgr Maria Dekert

psychoterapeuta, interwent kryzysowy, superwizor w zakresie   przeciwdziałania przemocy domowej, provider TRE

Podsumowanie konferencji przez zespól obserwatorów w modelu zespołu   

 reflektującego.

Kontakt:

Stalowowolski Ośrodek Wsparcia i Interwencji Kryzysowej

www.sowiik.pl

e-mail: sowiik@sowiik.pl

telefon: 15/642 52 93, 15/642 52 99

 

Miejsce konferencji:

Biblioteka Międzyuczelniana

ul. Ks. J.  Popiełuszki  10
37-450 Stalowa Wola
woj. podkarpackie

 

 

 

 

Organizatorzy:

Logo_z_napisem LOGO_SRPP_INTEGRACJA

 

Partnerzy:

UW                  mops_stalowa_wola_logoJPG

 

 

Patronat honorowy objęli:  

 

 Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart

Starosta Powiatu Stalowowolskiego Janusz Zarzeczny

Prezydent Miasta Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny

 

              woj_pod jpg_3      Powiat                         1351239715_herb_miasta_statut_1

 

 

Patronat medialny:

stellasztafetastw_24radio_leliwa_sp._z_o.o._137stalowemiastoBez__tytu__u

 

   

 

Zadanie dofinansowano z budżetu Województwa Podkarpackiego –Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie”

resized__100x100_Logo_ROPS 

Czytaj więcej:

http://stw24.pl/jak-nie-dac-sie-uwiklac-w-przemoc/

http://www.stalowka.eu/artykul/4672/o-pomocy-w-rodzinnej-przemocy/

http://stalowemiasto.pl/artykuly/artykuly.php?mode=pokaz&id=42700

https://www.stalowka.net/wiadomosci.php?dx=19508

10.10.2017

Maria Dekert, zasłużona dla rodzin psycholog otrzymała
Złoty Krzyż Zasługi

Majka 

 

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart wręczyła odznaczenia i ordery państwowe zasłużonym mieszkańcom województwa podkarpackiego. Wśród odznaczonych znalazła się Maria Dekert, która przez wiele lat kierowała Stalowowolskim Ośrodkiem Wsparcia i Interwencji Kryzysowej.

 

Maria Dekert z rąk Wojewody otrzymała Złoty Krzyż Zasługi „za ofiarną działalność publiczną spełniając czyny przekraczające zakres zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść społeczeństwu w obszarze profilaktyki uzależnień, interwencji kryzysowej i pomocy psychologicznej” - jak argumentowano. Z wnioskiem do Wojewody Podkarpackiego o nadanie odznaczenia wystąpił Zarząd Powiatu Stalowowolskiego. Maria Dekert była jednym z inicjatorów i organizatorów Powiatowego Ośrodka Interwencji Kryzysowej, prowadzonego wówczas przez Stowarzyszenie Opieki nad Dziećmi „Oratorium”, działającym przy kościele Trójcy Przenajświętszej. Od początku jego powstania kierowała jego pracą. W latach 2007-2008 doprowadziła do współpracy i dużego zaangażowania finansowego Gminy Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego w przekształcenie Powiatowego Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Stalowowolski Ośrodek Wsparcia i Interwencji Kryzysowej. Znajduje się tutaj hostel, który stanowią trzy mieszkania czteroosobowe z łazienkami, wspólną kuchnią i pralnią. Ośrodek pomaga głównie rodzinom, w których jest podejrzenie lub jest już udowodniona przemoc. Zazwyczaj trafiają tu matki z dziećmi, które, uciekając przed sprawcą, nie mają się gdzie podziać. Zdarzają się też starsze kobiety. - Osobiście nazywam je matkami z „Ballady o Januszku”. Czyli matki dorosłych synów, którzy znęcają się nad nimi psychicznie i fizycznie, przy okazji żyjąc z ich rent lub emerytur… - mówiła nam. W 2007 roku była inicjatorką powołania porozumienia społecznego pod nazwą „Pogotowia Wsparcia”, które obejmuje obecnie pięć powiatów. Jako psychoterapeuta, konsultant i edukator jest ceniona za wiedzę i umiejętności w uczeniu i udzielaniu pomocy psychologicznej i interwencji kryzysowej. Praktycznie od wielu lat pełni rolę mentora i eksperta w dziedzinie interwencji i pomocy psychologicznej, głównie w zakresie przemocy domowej. Pomimo, że przeszła na emeryturę, nadal pozostaje aktywna zawodowo i współpracuje z różnymi środowiskami, angażując się w ważne społecznie przedsięwzięcia.


Źródło:http://www.echodnia.eu/podkarpackie/wiadomosci/stalowa-wola/a/maria-dekert-zasluzona-dla-rodzin-psycholog-otrzymala-zloty-krzyzzaslugi,12565676/

 

07.06.2017r.

Sympozjum „Zachowania suicydalne – podejście interdyscyplinarne"

help

"Zachowania suicydalne - podejście interdyscyplinarne" - to tytuł sympozjum naukowego jakie odbyło się w Stalowej Woli na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Celem spotkania była problematyka samobójstw.

Uczestnikami sympozjum byli lekarze, nauczyciele, policjanci, psycholodzy, pedagodzy oraz pracownicy socjalni. Tylko w ubiegłym roku na terenie województwa podkarpackiego policja odnotowała 466 zamachów na swoje życie. Zgonem zakończyło się 266. W zdecydowanej większości życie próbują sobie odebrać mężczyźni.

- Bardzo niepokojące są przypadki ciagłego wzrostu prób samobójczych. Uważam, że temat zachowań suicydalnych łączy się z egzorcyzmami. To niewyobrażalny stan, kiedy cierpi nie ciało a dusza - mówił ks. dr Marek Kumór, wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu.

Katarzyna Rogala ze Stalowowolskiego Ośrodka Wsparcia Interwencji Kryzysowej mówiła o formach pomocy osobom, które mogą targnąć się na swoje życie. Zdarza się, że o wsparcie proszą sami lub w ich imieniu robi to rodzina/przyjaciele. Próby ratowania ich życia może podjąć każdy. Ważne żeby wiedzieć gdzie się zgłosić, do których służb, ośrodków i lekarzy/specjalistów.

Andrzej Walczyna, rzecznik prasowy stalowowolskiej policji, mówił, że dzięki różnym sygnałom, również od osób chcących popełnić samobójstwo udało się je zlokalizować i uratować. - Z naszego punktu widzenia najważniejszy jest szybki przekaz informacji - dodał. A chodzi o informacje od osób postronnych, zdarza się też, że niedoszli samobójcy zostawiają listy pożegnalne, wysyłają sms-y, e-maile lub sygnalizują taki zamiar na serwisach społecznościowych.

Przyczyn zamachów na swoje życie może być wiele. Wśród nich wymieniano niską odporność ma stres, agresywność, lęk przed wzięciem odpowiedzialności za siebie i drugiego człowieka, zemsta na bliskich nam osobach oraz próba zwrócenia na siebie uwagi.

Organizatorem środowego sympozjum był Stalowowolski Ośrodek Wsparcia i Interwencji Kryzysowej oraz Katolicki Uniwersytet Lubelski.

https://www.stalowka.net/wiadomosci.php?dx=18971

 

2016

Szkoła dla Rodziców
Rodzeństwo bez rywalizacji. To jest możliwe

 

To już kolejna edycja Szkoły dla Rodziców, pod hasłem „Rodzeństwo bez rywalizacji”. Prowadzą ją psycholog Marta Serafin – Szcząchór oraz Katarzyna Rogala, dyrektor Stalowowolskiego Ośrodka Wsparcia i Interwencji Kryzysowej.
– Pokazujemy rodzicom, żeby nie etykietowali dzieci, nie mówili np. że jesteś leń, do niczego się nie nadajesz. By zauważali, że ich dziecko jest niepowtarzalną osobą, by nie porównywali dzieci do
siebie, tego, by ich pociechy były traktowe z szacunkiem, ze zrozumieniem, by poświęcali im uwagę, czas. Uświadamiamy rodzicom konsekwencje ich zachowań wobec dzieci. Pokazujemy jak w całym trudzie wychowania mają oni sami zadbać o siebie. Kształtujemy na tych zajęciach umiejętność aktywnego słuchania dzieci – mówią prowadzące szkołę.

Ta edycja jest drugą część programu Szkoły dla Rodziców. Zajęcia polegają na ćwiczeniu nowych umiejętności wychowawczych poprzez dyskusję, burzę mózgów, odgrywanie ról.  Warsztaty te, doskonalące umiejętności wychowawcze rodziców zorganizował Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Rudniku nad Sanem w ramach programu finansowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie „Więzi Rodzinne” we współpracy ze Stalowowolskim Ośrodkiem Wsparcia i Interwencji Kryzysowej  oraz gminą Stalowa Wola.

Rodzice uczestniczący w tych zajęciach mówią, że zdobyli tu nieocenioną wiedzę. – Szkoła dla rodziców otwiera nowe horyzonty przed nami, stawia wyzwania, mobilizuje do działania, pomaga rozwijać swoje umiejętności w ważnej dziedzinie życia, którą jest wychowywanie dzieci. Te zajęcia też zmieniają pokolenia, bo my zmieniamy siebie jako rodzice, a nasze dzieci potem będą funkcjonowały inaczej – mówi Marcela, mama trójki dzieci. Zaznacza, że otrzymała tu wiele
wskazówek, rozwiązań rożnych sytuacji, konfliktów między rodzeństwem, niwelowania rywalizacji między nimi.

- Dowiedziałam się, że z dziećmi trzeba rozmawiać o uczuciach, to jest bardzo ważne. One czują tak jak my, też też mają prawo do złości, smutku, radości. Tylko my, rodzice musimy to zauważyć.
Moje dzieci widzą, że po zajęciach w tej szkole ja się zmieniłam. Zresztą ta szkoła zmienia całą rodzinę, przede wszystkim nas rodziców, to od nas zależy jak będą się czuły nasze dzieci. Jestem bardzo zadowolona, że chodzę na te zajęcia. Polecam je wszystkim rodzicom – mówi.

Iwona, mama dwójki dzieci podkreśla, że te zajęcia dały jej dużą wiedzę. – Uczymy się jak wydobywać z dzieci to, co najlepsze, wspomagać ich w działaniach, ale też stawiać im granice.
Mam dzieci w takim wieku, w którym zazwyczaj najmłodsi rywalizują między sobą, są zazdrosne o wszystko, kłócą się. Stosując metody tej szkoły, ograniczyliśmy takie zachowania. Dowiedziałam
się, że nie można porównywać dzieci, mówiąc np. popatrz jak twój brat to robi, a ty tak nie potrafisz. Trzeba każdemu pokazać to, co w nim jest najlepsze. Ta szkoła uczy też kontaktów
międzyludzkich, nie tylko rodziców między dziećmi, ale też takich codziennych z innymi ludźmi. Uczy łagodniej rozmawiać – podkreśla. Jak zaznacza bardzo istotne jest to, że na takich
zajęciach w grupie każdy może się podzielić swoimi problemami, wymienić się doświadczeniami.

Dominika, mama dwójki dzieci, nauczyła się rozmawiać ze swoim synem, który wymaga dużej uwagi. – Wiem, jak spokojnie z nim rozmawiać, że bardzo ważne jest patrzenie na dziecko, skupienie na nim uwagi. Widzę, że sprawy, na które dotychczas nie zwracałam uwagi, są rzeczywiście ważne. Czuję się bardzo silna po zajęciach w tej szkole, potrafię dotrzeć do dzieci, przede wszystkim mówię ciszej, spokojniej. Nawet z rodziną mam inne relacje. Wiem też, że przy dzieciach muszę z mężem rozmawiać o nich w umiejętny sposób, najlepiej pozytywnie o nich mówiąc – dodaje.

Jak zaznaczają wszystkie mamy, po zajęciach wracają do domu spokojniejsze, bo mają już pewne rozwiązania na codzienne problemy. Choć nieraz nie jest im łatwo od razu wprowadzać te zasady, nieraz muszą się przemóc. Najważniejsze dla nich jest to, że poprzez proste rozwiązania, mogą dużo zmienić w domu, w wychowaniu swoich dzieci.

Źródło: http://stw24.pl/rodzenstwo-bez-rywalizacji-to-jest-mozliwe/

 

lipiec 2016

Udział w organizacji światowych dni młodzieży

 

W ramach Światowych Dni Młodzieży w 5 diecezjach na terenie województwa podkarpackiego będzie gościło ok. 4 tysięcy pielgrzymów z zagranicy, z czego ponad 200 osób na terenie Powiatu Stalowowolskiego. ŚDM to potężne przedsięwzięcie pod względem organizacyjnym, dlatego w jego realizację zaangażowane są samorządy, parafie oraz szereg służb i instytucji.

Specjalnie na tę okazję zostały powołane Diecezjalne Centra Koordynacji Działań w Systemie Zarzadzania Kryzysowego podczas ŚDM 2016. Na mocy zarządzenia wojewody, dla Diecezji Sandomierskiej takie centrum powołano w Stalowej Woli, a w jego ramach działa specjalny zespół zadaniowy, na czele którego stoją starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny oraz prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

15 lipca w stalowowolskim starostwie odbyła się kolejna narada robocza w/w zespołu, podczas której podsumowano poczynione już przygotowania. Szczegółowo omówiono program obchodów ŚDM na etapie diecezjalnym, czyli w dniach 20 – 25 lipca, o pracach nad zabezpieczeniem przedsięwzięcia opowiadali również przedstawiciele służb mundurowych – szefowie Komend Powiatowych Policji i Straży Pożarnej.

W ramach ŚDM w całej Diecezji Sandomierskiej spodziewanych jest ponad 500 pielgrzymów z zagranicy, z czego ponad 200 przez kilka dni będzie przebywało na terenie Powiatu Stalowowolskiego. I tak, do Stalowej Woli ma trafić 132 Francuzów, 10 Włochów oraz 20 pielgrzymów z Wybrzeża Kości Słoniowej. Oprócz tego, w ośrodku Caritas w Bojanowie będzie w tym czasie mieszkało 50 Ukraińców

 __DM

Czytaj więcej: http://www.stalowowolski.pl/przygotowania-do-sdm-na-finiszu

 


czerwiec-listopad 2015r.

Realizacja projektu

„System ochronny – budowanie i wdrożenie sieci wsparcia osób zatrudnionych w instytucjach i służbach realizujących zadania z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie w powiecie stalowowolskim woj. podkarpackiego”

 

1

Realizacja projektu:

„Przemóc Przemoc” w ramach Programu Osłonowego „Wspieranie jednostek samorządu terytorialnego w tworzeniu systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie”

 

 

27.05.2014r.

XV-lecie działalności SOWiIK – wcześniej o nazwie Powiatowy Ośrodek Wsparcia i Interwencji Kryzysowej

 

2

 

Konferencja pn. „Pomoc psychologiczna – luksus czy konieczność”

W dniu 27 maja 2014 roku w Bibliotece Międzyuczelnianej w Stalowej Woli odbyło się drugie wojewódzkie Forum Ochrony Zdrowia Psychicznego 2014. W roku 2013 organizowało go środowisko rzeszowskie. W ramach forum odbyła się konferencja pn. „Pomoc psychologiczna – luksus czy konieczność?”. Honory gospodarza i organizatora pełniły Stalowowolski Ośrodek Wsparcia i Interwencji Kryzysowej w Stalowej Woli oraz Wojewódzki Szpital im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu. W związku z relizacją przez Samorząd Województwa Podkarpackiego Wojewódzkiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego wśród zaproszonych gości była Pani Mariola Zajdel Ostrowska dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie.

Celem konferencji było uwrażliwenie władz oraz lokalnej społeczności na temat potrzeb mieszkańców regionu tarnobrzeskiego w zakresie korzystania z pomocy psychologicznej, a szczególnie psychoterapii. Głównym gościem konferencji poza patronami i zaproszonymi gośćmi był słynny psychiatra i psychoterapeuta rodzinny prof. Bogdan de Barbaro. W swoim wystąpieniu na temat „Farmakoterapia czy psychoterapia – współpraca czy rywalizacja?” oraz w wystąpieniach podczas panelu podkreślal on wagę adekwatnie danej pomocy i współpracy kilku specjalności z wymiaru ochrony zdrowia psychicznego w pomocy wielu osobom, rodzinom i społecznościom.

W konferencji udział wzięli również przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia Oddziału Wojewódzkiego w Rzeszowie, dyrektorzy, ordynatorzy oddziałów i instytucji zajmujących się organizacją ochrony zdrowia psychicznego, lekarze psychiatrzy, psychoterapeuci i psycholodzy Poradni Zdrowia Psychicznego, Poradni Psychologicznych, Poradni Psychologiczno - Pedagogicznych, psycholodzy, psychoterapeuci i interwenci kryzysowi OIK-ów i SOW-ów województwa podkarpackiego, władze samorządowe większych miast regionu, Miejskie i Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej i Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Tarnobrzegu oraz w związku z obchodami XV - lecia SOWiIK – przedstawiciele instytucji nadzorujących i współpracujących interdyscyplinarnie na terenie Stalowej Woli.

http://old.rops.rzeszow.pl/169-aktualnosci/894-konferencja-pn-pomoc-psychologiczna-luksus-czy-konieczno

http://psychiatriasrodowiskowa.weebly.com/uploads/8/6/8/5/8685829/forum_psychologiczne_stalowa_wola.

3

 

 

4 

 

 

5

 

 

6

 

 

Wrzesień 2009

SOWIiK doczekał się placu zabaw

Obecnie dzieci przebywające w Ośrodku Wsparcia i Interwencji Kryzysowej w Stalowej Woli będą mogły wyszaleć się na nowym placu zabaw. - Jeżeli chodzi o otoczenie, to dzieci mają już wszystko zapewnione - powiedziała dyrektor placówki Maria Dekert.

We wrześniu 2009 roku Stalowowolski Ośrodek Wsparcia i Interwencji Kryzysowej doczekał się nowej siedziby. Wyremontowany i nowoczesny obiekt znajduje się na ul. Polnej w Rozwadowie. Obecnie dzięki środkom unijnym pochodzącym z Regionalnego Programu Operacyjnego powstał plac zabaw. - Jest to ogromny powód do szczęścia, a nawet podwójnego. Jak przebywali u nas powodzianie, a głównie były to matki z dziećmi, to najbliższy taki plac dostępny dla wszystkich był na rynku w Rozwadowie. Teraz dzieci mogą czuć się trochę jak w normalnym domu, wyjdą na podwórko, gdzie jest plac zabaw, piaskownica, a starsze dzieci mają zamontowany kosz i bramkę do gry w piłkę - powiedziała dyrektor SOWiK Maria Dekert.

Stalowowolski Ośrodek Wsparcia i Interwencji Kryzysowej udziela wsparcia osobom potrzebującym, nieradzącym sobie w trudnej sytuacji, w której się znalazły, gdzie obszarami kryzysu jest przemoc, katastrofy, czy powodzie. W placówce znajduje się także hostel, gdzie znajdują się głównie ofiary przemocy, których jak mówi sama dyrektor przez cały rok nie brakuje - Obecnie jest matka z piątką dzieci. We wrześniu opuścili nas ostatni powodzianie. Odkąd jesteśmy w nowej siedzibie nie było dnia, żeby tutaj kogoś nie było. W tej chwili ten ośrodek spełnia takie dobre standardy pracy, jak w innych tego typu placówkach w kraju.

Źródło: https://www.stalowka.net/wiadomosci.php?dx=5519

 

 

28 września 2009 rok

10-lecie Ośrodka Wsparcia i Interwencji Kryzysowej


Poniedziałek, 28 września 2009 roku jest dniem szczególnym dla Ośrodka Wsparcia i Interwencji Kryzysowej, gdyż w 10 urodziny wspaniałym prezentem było oficjalne otwarcie nowej siedziby, która mieści się na ul. Polnej 18 w Stalowej Woli.

W 10 urodziny Powiatowego Ośrodka Interwencji Kryzysowej, stalowowolska placówka doczekała się wreszcie nowej siedziby. Podczas uroczystości otwarcia obecni byli m. in Wiesław Siembida, Starosta Powiatu Stalowowolskiego, wiceprezydent miasta Franciszek Zaborowski, reprezentacja Urzędu Marszałkowskiego oraz Grzegorz Śmiech, komendant KPP w Stalowej Woli. Na otwarcie placówki ze względu na stan zdrowia nie mógł przyjechać Wiceminister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, który obiecał, że z wizytą do stalowowolskiego ośrodka przyjedzie 13 października b.r.

"Jeśli ktoś we wrześniu 2007 roku powiedziałby, że w dniu dzisiejszym przed tym ośrodkiem będzie taka uroczystość, to ja bym w to absolutnie nie uwierzyła. Przypominam sobie jak wybierając projekt tego budynku mówiono mi, że z tego nie da się nic dobrego zrobić. Jak się okazuje dzisiaj prawda jest inna. Wszystko już tutaj gra, jest podpinane i możemy funkcjonować w dużo lepszych warunkach niż to miało miejsce wcześniej" - powiedziała Maria Dekert, dyrektor Stalowowolskiego Ośrodka Wsparcia i Interwencji Kryzysowej.

Ośrodek utrzymywany jest dzięki wsparciu gminy, powiatu, a także rożnym programom. O godz. 8:00 odbyła się Msza Święta w Kościele Matki Boskiej Szkaplerznej w Rozwadowie. Następnie już przed samą placówką dokonano uroczystego otwarcia nowej siedziby. Zazwyczaj podczas otwarcia przecina się wstęgi, ale SOWiIK wpadł na bardziej oryginalny pomysł - posadzone zostały cztery dęby i jeden świerk, które jak powiedziała dyrektor "bardzo chcieliśmy, aby skutki naszej pracy były trwałe. Jeśli dzieci będą w ośrodku w czasie świąt, wówczas świerk zostanie przyozdobiony w piękne lampki i będzie im chociaż troszeczkę umilał życie".

"Jestem zaskoczony jak czas szybko biegnie i jak problemy same się rozwiązują. W powiecie mieliśmy wiele analiz jak to zadanie statutowe przy pomocy Pani dyrektor rozwinąć i zrealizować. 2 lata temu jeszcze byśmy się kłócili, że to jest niemożliwe, a okazuje się, że to co jest niemożliwe staje się możliwe" - powiedział Wiesław Siembida, starosta Powiatu Stalowowolskiego.

Stalowowolski ośrodek Wsparcia i Interwencji Kryzysowej jest kontynuacją Powiatowego Ośrodka Interwencji Kryzysowej, dlatego jak sama nazwa wskazuje wszystkie osoby potrzebujące wsparcia, nieradzące sobie w trudnej sytuacji, w której się znalazły, gdzie obszarami kryzysu jest przemoc, katastrofy, powodzie. "Ośrodek przede wszystkim zajmował się będzie w dalszym ciągu kryzysem w małżeństwie, rodzinie, utratą pracy, zdrowia, chorobą" - powiedziała Maria Dekert. W placówce znajduje się również hostel, z którego na okres trzech miesięcy będą mogły skorzystać osoby, które muszą opuścić swój dom. Najczęściej są to ofiary przemocy, bądź osoby, które utraciły dach nad głową w wyniku pożaru.

Źródło: https://www.stalowka.net/wiadomosci.php?dx=3530

 

 

 

 

 


Strona główna | Historia SOWiIK | O nas | Oferta | Pomocne linki | Kontakt | Aktualności | Polityka prywatności |
© SOWiIK | stronę zbudowano ze środków Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Stalowej Woli.
Realizacja Wirtualny Marketing